OPERACJA GHANA

Homo homini consulere debet - człowiek człowiekowi powinien pomagać. W myśl tej łacińskiej sentencji dr n. med. Kryspin Mitura, specjalista chirurgii ogólnej i specjalista chirurgii onkologicznej Szpitala Miejskiego w Siedlcach, wraz z dwoma innymi kolegami lekarzami z Bielsko – Białej w połowie września 2014 roku wyruszył na misję medyczną na Czarnym Lądzie.

dr n. med. Kryspin Mitura

Zespół z dr Miturą bierze udział w charytatywnej akcji, której celem jest wykonanie w przeciągu dwóch tygodni ponad 100 operacji w ghańskim szpitalu. Obok dzielenia się z kolegami z Ghany własną wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w Polsce, wykonują operacje na miejscowej ludności, głównie operacje przepuklin pachwinowych.

W Afryce  przepuklina pachwinowa występuje dziesięciokrotnie częściej, niż w Europie Zachodniej. Nieleczona osiąga monstrualne rozmiary i daje dolegliwości bólowe tak mocne, że uniemożliwia pracę fizyczną i pozbawia całe rodziny środków do życia. Problem dotyczy szczególnie młodych mężczyzn, którzy bez leczenia nie są w stanie utrzymać swoich wielopokoleniowych rodzin.

Inspiratorem akcji jest dr David Abdulai, z którego inicjatywy powstała klinika zlokalizowana w miejscowości Tamale. Klinika ta została zbudowana dzięki dotacjom osób i prywatnych organizacji pozarządowych, a jej pacjenci to najubożsi i wykluczeni społecznie mieszkańcy miasta.

 

 

Szpital w Ghanie – miejsce pracy dr Mitury i jego kolegów

 

Dr Miturę i jego kolegów czeka intensywna praca w miejscu, które nie przypomina szpitala z prawdziwego zdarzenia. Praca ze skromnym sprzętem i ludźmi, którzy za okazaną pomoc mogą odwdzięczyć się tylko słowem - dziękuję.

Ta akcja charytatywna pod nazwą „Operacja Ghana” jest organizowana bez żadnego zewnętrznego wsparcia. Dr Mitura i jego koledzy poświęcają swój urlop wypoczynkowy oraz prywatne finanse na przeloty, transport, szczepienia ochronne i materiały operacyjne. Jedyne wsparcie finansowe to 13 tys. zł uzyskane dzięki crowdfundingowemu serwisowi ,,PolakPotrafi.pl”. Zebrana kwota przeznaczona została na zakup narzędzi chirurgicznych i materiałów opatrunkowych.

Patronat nad misją objęli: Biskup Diecezji Bielsko – Żywieckiej, Senator i Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia – Rafał Muchacki, Prezydium Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

 

Siedlce, dn. 19.09.2014 r.