Jubileusz 25-lecia oraz finał modernizacji przy ul. Bema 22. Wyjątkowe wydarzenie w SPZOZ Siedlce

/23.06.2026/

Jubileusz 25-lecia oraz finał modernizacji przy ul. Bema 22. Wyjątkowe wydarzenie w SPZOZ Siedlce
12 czerwca 2026 roku odbyło się niezwykle podniosłe wydarzenie, które połączyło jubileusz 25-lecia działalności Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SPZOZ w Siedlcach z oficjalnym zakończeniem prac remontowo-modernizacyjnych budynku przy ul. Bema 22. Uroczystość, zrealizowana w ramach międzynarodowego programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027, stała się przestrzenią do podsumowania wieloletniej misji medycznej, prezentacji osiągnięć infrastrukturalnych oraz uczczenia pamięci osób zasłużonych dla rozwoju placówki.

Wyjątkowi goście i podziękowania
Wydarzenie zgromadziło liczne grono dostojnych gości, wśród których znaleźli się m.in.:

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda,

Poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski,

Dyrektor Delegatury UMWM Dorota Prokurat (reprezentująca Marszałka Adama Struzika i Członka Zarządu Janinę Ewę Orzełowską),

Kierownik Delegatury MUW Alicja Cichoń (reprezentująca Wojewodę Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego).

Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych miasta Siedlce (w tym Zastępca Prezydenta Maciej Nowak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka wraz z Radnymi), samorządu powiatowego (Wicestarosta Małgorzata Cepek) oraz gminnego. Serdeczne powitania skierowano także do obecnej oraz byłej Dyrekcji SPZOZ w Siedlcach: Angeliki Ambroziewicz, Hanny Wilk-Manowiec, Małgorzaty Medak, Mirosława Gołębskiego, Stefana Jeznacha oraz Mirosława Leśkowicza.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. dr. Karola Wilka
Niezwykle doniosłym i wzruszającym momentem uroczystości było oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej pamięci śp. dr. Karola Wilka.

Był to wyraz głębokiego szacunku, uznania oraz wdzięczności lokalnej społeczności i personelu medycznego dla wybitnego lekarza. Jego wieloletnie zaangażowanie, niezłomna praca, empatia i głęboki profesjonalizm położyły solidne fundamenty pod rozwój opieki hospicyjnej oraz długoterminowej w Siedlcach.

Nowy standard opieki – finał inwestycji unijnej
Świętowanie 25-lecia zbiegło się z formalnym zakończeniem gruntownych prac remontowych budynku przy ul. Bema. Inwestycja budowlana o całkowitej wartości około 8 653 612 zł była realizowana od grudnia 2024 roku do czerwca 2026 roku.

Co się zmieniło?
Zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, podniesiono standard sal pacjentów, dostosowano łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz poprawiono warunki pracy personelu medycznego. Nowoczesne rozwiązania znacząco podniosły jakość opieki długoterminowej oraz paliatywnej.

Współpraca ponad granicami i projekt „TransCare”
Modernizacja obiektu została zrealizowana w partnerstwie transgranicznym z Przedsiębiorstwem Komunalnego Centrum Medycznego Rehabilitacji Kombatantów w Łucku. Podczas sesji projektowej reprezentantki strony ukraińskiej (Olena Voloshyna, Olha Shvorak) oraz Opiekun Projektu (Joanna Satora) zaprezentowały realizację działań w ramach projektu „TransCare”, co stworzyło doskonałą okazję do międzynarodowej wymiany doświadczeń.

SPZOZ w Siedlcach wyróżniony medalem „Pro Mazovia”
W Sali Białej odbyła się oficjalna część, podczas której Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej został uhonorowany Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia”. To wyjątkowe odznaczenie, przyznane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za istotny wkład w rozwój społeczny regionu, wręczyła Dorota Prokurat.

Dyplomy Uznania dla zasłużonych pracowników
Wyjątkowym punktem programu było wręczenie Dyplomów Uznania od Dyrekcji SPZOZ w Siedlcach dla pracowników, którzy codzienną, pełną poświęcenia służbą i empatią budują jakość naszej placówki. Wyróżnienia otrzymali:

Pielęgniarki: Grażyna Bielińska, Joanna Borkowska, Małgorzata Borkowska, Małgorzata Gontarz, Anna Kacperczyk, Marzena Kłopotowska (Kierownik ZOL), Anna Młynarz, Jolanta Noceń, Beata Osiak, Beata Serwa.

Lekarze: dr Tomasz Czerniawski (Zastępca Kierownika ZOL), dr Tadeusz Tobiasz (Kierownik Hospicjum).

Fizjoterapeuci i Personel Pomocniczy: Katarzyna Gałachowska (fizjoterapeutka), Andrzej Chmielewski (sanitariusz).

Blok ekspercki – wiedza i profilaktyka
Część merytoryczną wypełnił panel ekspercki, skupiony wokół profilaktyki oraz nowoczesnej medycyny paliatywnej. W programie prelekcji wystąpili uznani specjaliści:

Lek. med. Tadeusz Tobiasz – „Opieka paliatywna – czym jest, cele, obszar i zadania”;

Dr n. med. Elwira Joanna Góraj (Konsultant Wojewódzki) – „Holistyczne spojrzeń na leczenie bólu”;

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski (WUM) – „Ile szczebli ma drabina analgetyczna?”.

W panelach poświęconych profilaktyce omówiono również kluczową rolę dietetyki, fakty o suplementacji oraz naturalne metody redukcji stresu. W konferencji wzięli udział szefowie i przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek medycznych, inspekcji sanitarnych, służb mundurowych oraz instytucji partnerskich.

Słodkie i wzruszające zakończenie
Uroczystości zwieńczył wyjątkowy akcent przygotowany przez kuchnię szpitalną – okolicznościowy tort jubileuszowy. Głębokich wzruszeń dostarczył zebranym występ artystyczny Anny Kurcoń-Romazewicz, pracownicy hospicjum, która wykonała poruszający utwór muzyczny.

Wydarzenie w Sali Białej profesjonalnie poprowadzili nasi pracownicy: Justyna Urban (Dział Kadr i Płac) oraz lek. Bartłomiej Domański (lekarz psychiatra). Unikalne, aniołkowe upominki dla gości własnoręcznie stworzyli członkowie Klubu Pacjenta oraz Siedleckie Centrum Zdrowia Psychicznego z SPZOZ w Siedlcach, za co serdecznie dziękujemy!

Film z jubileuszu:

https://www.tv-wschod.pl/artykul/24385,25-lecie-zol

Rejestracja / Informacja

Biuro
Siedlce ul. Kilińskiego 29
Tel: 25 632 74 86/87

Projekt współfinansowany przez Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego. Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.